EN | CZ | SK

Ako si predĺžiť zelenú kartu (Green Card)?

Green Card

Ako si predĺžiť zelenú kartu (Green Card)?

Ak máte trvalý pobyt v USA, tak váš vízový status vlastne nekončí. Držiteľom zelenej karty ostávate na neurčito. Avšak, vaše práva na pobyt môžu byť odňaté, ak žijete mimo USA príliš dlho, alebo ak ste spáchali trestný čin. Na druhú stranu, musíte pochopiť, že vaša zelená karta, po fyzickej stránke, stratí platnosť po desiatich rokoch. Je preto dôležité obnoviť si vašu zelenú kartu do šiestich mesiacov od uplynutia jej platnosti. Ale v prípade, že dátum skončenia platnosti už uplynul, bude musieť požiadať o novú čo najskôr.

Žiadosť o obnovenie zelenej karty (Extend Green Card)

Ak vaša zelená karta stratila platnosť, alebo platnosť stratí o niekoľko mesiacov, môžete začať proces o predĺženie tak, že:

• Požiadate o dokument I-90, vyplníte ho a odošlete mailom.
• Vyplníte formulár I-90 online prostredníctvom stránky USCIS.

Musíte pamätať na to, že budete musieť zaplatiť poplatky za žiadosť. Suma zahŕňa aj poplatok za krytie základných biometrických prvkov, vrátane fotografovania, snímania odtlačkov prstov a elektronického podpisu. Avšak, USCIS si Vás predvolá na stretnutie, týkajúce sa biometrie, len ak ste už vyplnili svoju žiadosť.

Predĺženie zelenej karty mimo územia USA

Pre mnoho ľudí je to komplikované vyplniť žiadosť na predĺženie, zatiaľ čo sú v zahraničí. Nie je to však až tak odlišný spôsob od klasického. Ak vaša karta vyprší, musíte podať návrh na obnovu, ale až potom, čo sa vrátite do Spojených štátov alebo pred odchodom. V prípade, že ste neboli schopní obnoviť ho v tom čase, budete musieť navštíviť najbližšiu USCIS kanceláriu alebo Konzulát USA v zahraničí pre ďalšie informácie o tom, čo je potrebné urobiť.

Kontrolujte stav vašej žiadosti

Kontrola stavu vašej aplikácie je veľmi jednoduchá. Môžete si ju skontrolovať na webových stránkach USCIS zvolením “My case status”. Avšak, je dôležité, aby ste pochopili, že číslo vašej žiadosti nemusí byť nutne k dispozícii prostredníctvom tejto možnosti aspoň 72 hodín po odoslaní objednávky na obnovu.

V prípade, že sa Vám nedarí získať informácie o vašej žiadosti, mali by ste sa obrátiť na zákaznícke stredisko USCIS. Ale skôr, než sa obrátite na oddelenie, bolo by múdre mať konkrétne informácie o vašej žiadosti po ruke, aby ste sa mohli dozvedieť viac o stave vašej žiadosti.

Čo robiť ak je žiadosť zamietnutá?

Nie je nič  alarmujúcejšie, ako zistiť, že vaša žiadosť bola zamietnutá. Namiesto panikárenia, musíte zostať rozumný. Môže existovať niekoľko dôvodov, prečo bola vaša žiadosť odmietnutá. Podrobnosti a dôvody sú zvýraznené v liste od USCIS. Aj keď nie je možné odvolať sa proti zamietavému rozhodnutiu, môžete podať návrh na opätovne zváženie. Inými slovami, žiadate USCIS, aby prehodnotili a zvážili svoje rozhodnutie, ktoré by vám mohlo priniesť priaznivé výsledky.

Avšak, mali by ste mať na pamäti, že v tomto návrhu budete musieť uviesť nové skutočnosti, aby váš prípad bol opäť otvorený. Musí tiež obsahovať príslušné dokumenty, ako dôkazy, ktoré by vám mohli pomôcť. Budete musieť preukázať, že rozhodnutie bolo nesprávne na základe dôkazov v spise.

Vezmite do úvahy tieto faktory a zistíte, že predĺženie vašej zelenej karty je jednoduchšie ako ste si mysleli. Ale ak máte nejaké problémy, bolo by múdre vyhľadať právnu pomoc. Ušetrí to veľa času, ale aj peňazí.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho alebo dajte like. Nezabudnite Prihláste sa do nášho Newsletter Immigration Biz a získajte ZADARMO e-book Ako získať E2 víza do USA a tiež získate týždenné aktualizácie ZDARMA!

0 komentáre/komentárov… add one

Zanechajte komentár

CHCEM Ebook ZADARMO!

Checkni IB Youtube Channel

Napísali o nás

Kto sme