EN | CZ | SK

Ako získať pracovné povolenie pre vašu manželku/ manžela?

pracovné povolenie

Ako získať pracovné povolenie pre vašu manželku/ manžela?

Väčšina vízových programov dovoľuje, aby sa osoby, ktoré sú na vás závislé mohli presunúť do USA tiež. Vízové programy, ako H1B, L1 a E2 vám dávajú možnosť získať zelenú kartu, a stať sa americkým občanom. Ale čo keď váš manžel/ manželka chce pracovať v USA? V tomto prípade bude musieť váš manžel/ manželka získať zamestnaneckú autorizačnú kartu (EAC – Employment Authorization Card). Tu sú niektoré veci, ktoré by ste mali mať na pamäti, predtým ako začnete:

Kedy je EAC potrebná?

EAC sa vyžaduje pre všetky oprávnené závislé osoby, pre takmer všetky pracovné miesta po celých Spojených štátoch. Avšak, to nie je nutné pri stálych pracovných miestach v multilaterálnych organizáciách, ako je MMF, Skupina Svetovej banky alebo PAHO. Ale to isté sa nedá povedať o zamestnaniach na konzulátoch či ambasádach. Na druhej strane, je to nevyhnutnou požiadavkou na  získanie zamestnania u medzinárodných organizácií v rámci USA.

Ako získať EAC?

Proces získavania EAC môžete začať získaním potrebného formulára. Je však nutné, aby ste si stiahli najnovšiu verziu z internetovej stránky USCIS a potom ho odoslať. Môžete tiež podať formulár online. Je nutné, aby ste venovali pozornosť detailom. Neprehliadnite žiadny krok, pretože by mohlo dôjsť k zbytočným prieťahom a dokonca aj k odmietnutiu. Pri podaní formulára, budete musieť zaplatiť poplatok, ktorý sa môže líšiť v závislosti od vašej vízovej kategórii.

Akonáhle boli formulár a podklady predložené, dostanete osobné identifikačné číslo (PID) z amerického ministerstva zahraničia. Po potvrdení vašej PID, bude žiadosť odovzdaná na ďalšie overenie a spracovanie. Potom, čo bola žiadosť spracovaná, obdržíte váš EAC, to môže trvať medzi 12-15 týždňami.

Obnovenie vašej EAC

Podobne ako zelené karty (green cards), aj EAC majú dátum vypršania platnosti. Je múdre, aby ste si EAC obnovili ihneď ako je to možné a do 60 dní od uplynutia platnosti. Môžete začať proces obnovenia prípravou dokumentov, ako je kópia vášho pracovného povolenia, list od vášho zamestnávateľa a prípravou vyhlásenia. Akonáhle je toto postarané, môžete to predložiť je s daňových priznaní. Ak to nie je k dispozícii, budete musieť vysvetliť absenciu daňových priznaní s W-2 formulárom.

Majte na pamäti!

Po obdržaní EAC, môžete taktiež získať svoju kartu sociálneho zabezpečenia (Social security card – SSC). Avšak, karta SSC, nie je to isté ako EAC, a ani to nemôže potvrdiť, či ste získali schválenie pracovať v USA. Okrem toho, rozdiel je aj pri vypršaní platnosti. EAC zvyčajne platí po dobu troch rokov, alebo v prípade ak rozviažete svoju zmluvu s vašim zamestnávateľom. Ak váš pracovný pomer skončí z akéhokoľvek dôvodu, pracovné povolenie skončí okamžite.

Dodržiavaním vyššie zmienených faktorov, mali by ste teraz mať možnosť získať pracovné povolenie pre svojho manžela/ manželku. Ale je potrebné poznamenať, že nie všetky vízové kategórie poskytujú nárok vášmu manželovi/ manželke na EAC. Z tohto dôvodu by bolo múdre, aby ste vopred oboznámili s tým či je váš manžel/ manželka spôsobilá, alebo nie.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho alebo dajte like. Nezabudnite Prihláste sa do nášho Newsletter Immigration Biz a získajte ZADARMO e-book Ako získať E2 víza do USA a tiež získate týždenné aktualizácie ZDARMA!

0 komentáre/komentárov… add one

Zanechajte komentár

CHCEM Ebook ZADARMO!

Checkni IB Youtube Channel

Napísali o nás

Kto sme