EN | CZ | SK

Ako požiadať o visa pre vašu rodinu?

visa

Ak žiadate o E alebo L visa, vaši rodinní príslušníci vás môžu sprevádzať počas pobytu v USA.

Kto sa považuje za “závislú osobu” pri žiadaní amerických víz?

Závislá osoba je všeobecný termín používaný pre manžela/manželku držiteľa visa a pre nezosobášené deti do 21 rokov. Títo rodinní príslušníci môžu byť klasifikovaní ako závislé osoby, aj keď nie sú rovnakej národnosti ako vy. Podľa imigračného zákona v USA, rodičia, zošvagrené osoby alebo dospelé deti staršie ako 21 rokov nie sú považované za závislé osoby. Ale môžu vás navštíviť na základe turistického visa.

Akonáhle ste sa rozhodli požiadať o E alebo L víza a chcete, aby vaši najbližší rodinní príslušníci išli s vami, môžete súčasne predložiť žiadosť o vízum pre rodinného príslušníka. Derivát E víza pre závislé osoby môže byť vydaný len na základe schválenia hlavného E víza. Vaši rodinní príslušníci môžu zostať v USA, zatiaľ čo váš vízový status zostáva v platnosti, a zatiaľ čo vy sa zaoberáte obchodnou činnosťou, pre ktorú bolo udelené visa.

Ak ste držiteľom L1-A alebo L1-B víza, vaša manželka alebo manžel a vaše deti môžu legálne zostať s vami v USA len v prípade, že majú L2 vízum. Je to neprisťahovalecký typ víza a je platný len po dobu trvania vášho L1 visa. Ak ste držiteľom L1-A visa, váš rodinný príslušník môže s vami zostať po dobu 7 rokov, pri L1-B vízach je to 5 rokov.

Hlavnou výhodou oboch vyššie uvedených víz je, že vaša manželka alebo manžel môže pracovať v USA hneď po tom, ako predložíte potrebnú dokumentáciu (Employment Authorization Document) a úrad USCIS ju schváli. V dôsledku toho váš partner alebo partnerka sa nemusí vzdať  svojej kariéry a môže vykonávať akúkoľvek pracovnú činnosť – na čiastočný úväzok, na plný úväzok, on-line, off-line, z domova, v kancelárii alebo na diaľku. Táto možnosť sa nevzťahuje na vaše deti, ale môžu navštevovať školu, a to prostredníctvom denného štúdia alebo externe, bez toho aby žiadali o F-1 visa pre študentov. Vaša manželka alebo váš manžel môže tiež študovať. Všetky závislé osoby môžu cestovať v rámci, ale aj mimo USA na krátke výlety.

Ktoré dokumenty musíte predložiť pri žiadaní o E/L1 visa pre závislé osoby?

–  Žiadosť o neprisťahovalecké vízum
–  Platný pas
–  Dve aktuálne farebné fotografie
–  Originál sobášneho listu alebo rodného listu
–  Dôkaz preukazujúci príbuzenský vzťah
–  Dôkaz o finančných prostriedkoch na podporu pobytu žiadateľa v USA
–  Kópia žiadosti o hlavné E/L-1 vízum so všetkými potrebnými podkladmi
–  Poplatok za žiadosť o vízum

Žiadosť o vízum môže byť veľmi zložitý a zdĺhavý proces, takže ak chcete aby vaši rodinní príslušníci vás sprevádzali v USA neváhajte nás kontaktovať a náš profesionálny tím to pre vás zariadi.

Páčil sa vám tento článok?

Zdieľajte ho!

Prihláste sa do nášho Newsletter a získajte Ebook ZADARMO.

0 komentáre/komentárov… add one

Zanechajte komentár

CHCEM Ebook ZADARMO!

Checkni IB Youtube Channel

Napísali o nás

Kto sme